WYPADEK W DRODZE DO/Z PRACY – POSTĘPOWANIE POWYPADKOWE (PROCEDURA POSTĘPOWANIA POWYPADKOWEGO)
Oferujemy Państwu kompleksowe usługi w przeprowadzeniu postępowania powypadkowego w razie wypadku w drodze do pracy lub z pracy. Chcąc skorzystać z naszej oferty proszę bezzwłocznie skontaktować się z naszym biurem.
Specjalista CEDEGO skontaktuje się z Państwem w celu uzyskania informacji niezbędnych do sporządzenia dokumentacji powypadkowej.
- Kiedy wypadek nie będzie wypadkiem przy pracy?
- Wypadek przy pracy - procedura postępowania
Zakres działań w ramach postępowania powypadkowego w razie wypadku w drodze do pracy lub z pracy:
- Uznanie za wypadek w drodze do pracy lub z pracy następuje na podstawie:
- pisemnego oświadczenia złożonego przez poszkodowanego, członka jego rodziny lub świadków zdarzenia,
- informacji uzyskanych od podmiotów badających przyczyny i okoliczności zdarzenia lub udzielających poszkodowanemu pierwszej pomocy,
- ustaleń osoby sporządzającej kartę wypadku.
- Ustalenie przyczyn i okoliczności wypadku w drodze do lub z pracy jest dokonywane w karcie wypadku w drodze do lub z pracy.
- Po ustaleniu przyczyn i okoliczności wypadku pracodawca oraz poszkodowany sporządzają kartę wypadku w terminie nie późniejszym niż 14 dni od dnia uzyskania zgłoszenia. Karta wypadku zostaje sporządzona w dwóch egzemplarzach - dla poszkodowanego (lub członka jego rodziny) oraz dla pracodawcy.
- Pracodawca przechowuje kartę wypadku w drodze do lub z pracy.
- Odmowa uznania zdarzenia za wypadek w drodze do lub z pracy wymaga uzasadnienia.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. Nr 162, poz. 1118 z późniejszymi zmianami).
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 24 grudnia 2002 r. w sprawie szczegółowych zasad oraz trybu uznawania zdarzenia za wypadek w drodze do pracy lub z pracy oraz terminu jej sporządzania (Dz. U. 2002 nr 237 poz. 2015 z późniejszymi zmianami).
Wypadek w drodze do lub z pracy – nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło w drodze do lub z miejsca wykonywania zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego, jeżeli droga ta była najkrótsza i nie została przerwana. Jednakże uważa się, że wypadek nastąpił w drodze do pracy lub z pracy, mimo że droga została przerwana jeżeli przerwa była życiowo uzasadniona i jej czas nie przekraczał granic potrzeby, a także wówczas, gdy droga, nie będąc drogą najkrótszą, była dla ubezpieczonego, ze względów komunikacyjnych, najdogodniejsza.